Majiteľ domu v Kozloviciach, Petr Závodný, sa v Beskydách narodil, vyrastal, vychoval tu tri deti a nikdy nepremýšľal o tom, že by sa mal z tejto oblasti niekam odsťahovať. Váži si okolitú prírodu, a tak, keď mu osud priniesol do cesty možnosť kúpiť usadlosť vo svojom rodisku v Kozloviciach, neváhal. Postavil tu rodinný dom, ktorý zapadá do okolitej krajiny a nijako ju nezaťažuje. Pri jeho stavbe a zariaďovaní interiéru sa s manželkou inšpirovali v časopisoch o bývaní. Všetko je podľa ich vlastného návrhu.
Dom je postavený v pasívnom štandarde, je vybavený tepelným čerpadlom voda-vzduch, rekuperačným systémom a kvalitnými plastovými oknami a posuvnými dverami, ktoré obstáli aj počas blower-door testu. Vďaka tomu získal pán Závodný na dom dotáciu z programu Zelená úsporám v celkovej výške 600 000 Kč.
„Vždy ma zaujímalo, či technické vymoženosti typu tepelných čerpadiel dokážu takýmto významným spôsobom znížiť náklady na prevádzku domu. Tohtoročná zima tu bola obzvlášť dlhá, napriek tomu boli ročné náklady na vykurovanie domu 7 500 Kč, iné roky sa to pohybuje okolo 5 000 Kč. Pri obstarávacej cene tohto čerpadla, asi 200 000 Kč, sa vám investícia do neho vráti za 6-8 rokov. Oproti vykurovaniu elektrinou ušetríte dve tretiny nákladov. Preto tepelné čerpadlá nechávam inštalovať aj v domoch, ktoré staviam za účelom predaja,“ vysvetľuje Petr Závodný, majiteľ domu a miestnej stavebnej firmy S.P.Z. Trend. Myslelo sa i na bezpečnosť. Dom je montovaný systémom s napojením na centrálny pult ochrany.
Keď sa s manželkou zamýšľali nad dispozíciou domu, začali obývačkou a krbom (s dômyselným prikladaním zo zadnej technickej miestnosti). Zhodli sa, že by mal byť takou dominantou interiéru a miestom, kde sa budú všetci stretávať. Z nej sa vstupuje úzkou chodbou do spálne manželov. Ta je vybavená nielen vaňou s výhľadom na okolité kopce, ale ešte aj samostatnou kúpeľňou. Namiesto dlažby sa na podlahách aj v kúpeľniach domu použili moderné betónové stierky zafarbené do rôznych odtieňov šedej, ale aj mliečnej kávy. Je to síce o niečo drahšie riešenie, ale veľmi elegantné, a tiež pohodlnejšie na údržbu. „Máme radi určitý minimalizmus, preto nikde v dome nenájdete žiadne poličky, vešiaky a držiaky všetkého možného. Radšej sa pre sprchovací gél zohnem, než by som mal niekde nalepený držiak,“ vysvetľuje majiteľ domu.
Oproti spálni cez terasu sa nachádza druhé krídlo domu s izbou pre deti, hostí, pracovňou a ďalšou kúpeľňou. Dospievajúce deti si tak s rodičmi navzájom neprekážajú, majú svoje súkromie, ale môžu sa kedykoľvek stretávať v už spomínanej obývačke u krbu, moderne zariadenej kuchyni alebo na terase.
Z terasy je krásny výhľad na okolité vrchy a tiež na záhradné jazierko, ktoré je napúšťané z vlastnej navŕtanej studne, hlbokej 30 m. V hornom jazierku sa voda čistí koreňovou čistiarňou, v tom spodnom sa potom dá kúpať, a to úplne bez chémie. Vlastnou vodou je zásobovaný aj celý dom. Je bohatá na minerály priaznivé pre ľudské zdravie.
V každej miestnosti domu nájdeme veľkoformátové okná alebo zdvižno-posuvné dvere s PVC profilmi Inoutic Eforte (zvnútra biele, zvonku antracitové). Vďaka nim je všade veľa svetla a tiež krásny výhľad do záhrady. Jazierko i záhradu navrhoval Pavel Šemora z Brna (firma Tilis). Veľký záhon kvitnúcich trvaliek obsahuje 1200 rastlín rôznych druhov.
„Domy, ktoré staviam, vybavujem tým, čo sa mi počas rokov osvedčilo a čo sa mi páči. Mám rád funkcionalistické stavby, preto staviam iba prízemné domy s plochou strechou a nie napríklad poschodové so sedlovou strechou. Nestaviam už na zákazku, ale výhradne developersky, tzn. že kúpim pozemok, postavím dom a potom ho predám. Bolo mi totiž príliš ľúto tej práce, keď budúci majitelia chceli, na poslednú chvíľu veci zásadne meniť a prerábať a často nie k lepšiemu,“ vysvetľuje Petr Závodný a dodáva: „Už asi päť rokov tiež spolupracujem s miestnou firmou Pavel Knězek, s.r.o., ktorá vyrába a montuje plastové okná a dvere s profilmi Inoutic. Nikdy nebola žiadna sťažnosť alebo reklamácia. Pomer cena a výkon je ideálna.“
U otvorových výplní pasívnych domov sú zásadné predovšetkým ich tepelnoizolačné vlastnosti. „Súčiniteľ tepelnej prestupnosti celým oknom (Uw) musí byť podľa normy nižší ako 0,8 W/m2.K a u dverí (Ud) 0,9 W/m2.K. Zásadná je ale tiež montáž. Tou sa dá veľa pokaziť, ak nie je prevedená odborne,“ vysvetľuje Miroslav Juračák, konateľ spoločnosti Pavel Knězek, s.r.o.
Foto: Martin Vejrosta, Deceuninck