EQUITONE: Bratislava má futbalový štadión medzinárodných rozmerov

Slovensko sa konečne môže pochváliť reprezentatívnym športovým stánkom. V lokalite bývalého legendárneho štadióna v Bratislave vyrástla nová futbalová aréna. Národný futbalový štadión poskytuje zázemie nielen pre futbalové stretnutia, ale aj pre mnohé ďalšie spoločenské a kultúrne podujatia slovenského i svetového významu.

Štadión s kapacitou 22 500 ľudí je modernou stavbou s mnohými progresívnymi technológiami, ktoré podporujú energetickú úspornosť a ekologickosť. Viac ako 50 % tepla a viac ako 70 % chladu zabezpečujú obnoviteľné zdroje energie. Moderné technológie použité na štadióne pomáhajú umocňovať športový zážitok a súčasne zabezpečiť vyššiu bezpečnosť návštevníkov. K technologickým vychytávkam patrí napríklad možnosť platby v bufetoch len kartou, mobilná aplikácia na pozretie spomalených situácií, protipožiarne a kamerové systémy, osvetlenie najnovšej generácie či svetelné reklamy.

Moderný komplex

Futbalový štadión je postavený do zástavby v širšom centre Bratislavy v súlade s vysokými štandardmi UEFA. Stavba ponúka mnohostranné využitie. Okrem samotnej arény je súčasťou multifunkčného komplexu kancelárska výšková budova. Areál dopĺňa rezidenčný súbor a obchodná pasáž s obchodmi, reštauráciami a kaviarňami. K dispozícii je aj takmer tisíc parkovacích miest v podzemí. „Sme radi, že sme sa mohli podieľať na tejto významnej stavbe, ktorej súčasťou sa stal aj náš fasádny obklad. Vláknocementové dosky EQUITONE sú moderný a nadčasový materiál, ktorý plne zapadá do koncepcie tohto objektu a z vizuálnej, ekologickej i kvalitatívnej stránky ho  pozdvihuje na vyššiu úroveň,“ hovorí Juraj Palamarčuk, projektový manažér EQUITONE pre Slovenskú republiku.

Estetický a multifunkčný areál

Národný futbalový štadión spoločne s pripojenými komerčnými objektami vznikol pod taktovkou hlavného architekta Karola Kállaya. Východiskom  projektu z hľadiska architektúry bolo navrhnutie objektu, ktorý bude spĺňať medzinárodné futbalové štandardy, ale zároveň bude zónou relaxu, voľnočasových aktivít a diváckeho komfortu. Architekti sa snažili vytvoriť komplex, v ktorom sa návštevníci budú cítiť príjemne. Stavba je celistvým riešením z hľadiska funkcionality a estetiky, pričom inšpiráciou pre autorov projektu sa stali  najmä moderné štadióny v Poľsku.

Výnimočný dizajn umocňuje fasádny obklad

Futbalová aréna má tvar oblúka s výškou 27 metrov a 5 podlaží. Ide o zatvorenú stavbu, ktorá je len v rohoch medzi tribúnami otvorená kvôli prirodzenému vetraniu. Na stavbe boli použité najmodernejšie konštrukčné systémy. Hrubá stavba štadióna a priľahlých objektov je zhotovená kombináciou liateho betónu a prefabrikovaných prvkov, čo umožnilo rýchly postup stavebných prác. Originalitu a atraktivitu stavby dopĺňajú aj materiály použité na fasádu. „Na Národnom futbalovom štadióne boli použité vláknocementové fasádne dosky EQUITONE [tectiva]. Tento jemne štruktúrovaný obklad poskytuje výnimočnú kombináciu  technického výkonu a dizajnu. Vďaka svojej nízkej  plošnej hmotnosti je vhodný aj pre opláštenie  šikmých plôch a podhľadov,“ popisuje fasádny obklad J. Palamarčuk. Dosky EQUITONE [tectiva] sú prírodným materiálom farbeným do hmoty a sú plnofarebné v celom priereze. Ich povrch je jemne brúsený a štruktúrovaný v pozdĺžnom smere dosky. Obklad tak má unikátny farebne nehomogénny charakter a každá doska je jedinečná. Okrem atraktívneho vzhľadu sa vyznačuje aj jednoduchým systémom upevnenia a bezúdržbovosťou. Navyše tieto veľkoformátové vláknocementové dosky ponúkajú flexibilitu dizajnu. Umožňujú totiž pracovať so širokou škálou rozmerov a nepravidelných formátov, ponúkajú tak rozmanité možnosti využitia.

Zastrešenie tribúny bielou membránou

Na výstavbu futbalového štadióna sa použilo množstvo kvalitných materiálov. Objekt má navrhnuté dvojúrovňové tribúny zo všetkých štyroch strán, ktorých konštrukcia pozostáva z ocele. Južná a východná tribúna majú rovnaký tvar, východná tribúna je však oproti tej južnej o niečo dlhšia. Severná tribúna je položená nižšie, aby netienila obytným objektom. Konštrukcia západnej tribúny je osadená na nosnej železobetónovej konštrukcii strechy. Tento moderný futbalový stánok spĺňa súčasné najvyššie nároky na divácky komfort, pričom disponuje výlučne miestami na sedenie. Zaujímavosťou sú nasúvateľné sedadlá, ktoré umožňujú upravovať kapacitu arény podľa aktuálnych potrieb. K výnimočným riešeniam patrí zastrešenie tribún. Oblúková konštrukcia je z troch strán potiahnutá bielou membránou, ktorá svojím sklonom a nasvietením vytvára divácky nevšedný priestorový zážitok. Membránová plachta je veľmi ľahký, efektívny materiál odolný proti poveternostným vplyvom, ktorý vydrží 50 rokov bez zmeny tvaru a farby.

Máte záujem? Neváhajte nás kontaktovať. Pozrieť kontakty