VAILLANT: Tepelné čerpadlo v pútnickom kostole v Skalke

Tepelné čerpadlo v pútnickom kostole v Skalke pri Trenčíne

U sakrálnych a historických budov sú možnosti vykurovania väčšinou značne obmedzené. Správcovia tohto typu objektov narážajú na mnohé prekážky. Aj tu sa však dostávajú k slovu nové technológie.

Najstaršie pútnické miesto na Slovensku navštevujú pútnici zo Slovenska, Česka, Poľska, Chorvátska, Nemecka, ale aj Ekvádoru, Filipín a ďalších krajín. Reč je o ruinách kláštora a pútnickom kostole v Skalke pri Trenčíne. Ich história siaha až do 11. storočia a spája sa so životom pustovníkov a svätcov Andreja-Svorada a Beňadika. Pútnický kostol je situovaný na kopci, na skale a aj napriek pozoruhodnej histórii kráča s dobou. Nájdeme v ňom síce nenápadné, ale zato veľmi efektívne tepelné čerpadlo. A aký je jeho príbeh?

Mrzli na čele s farárom

Ročne navštívi kostol viac ako 16 000 ľudí: Farské spoločenstvá, žiaci i študenti, skupiny seniorov i bežní turisti. Ambíciou cirkvi bolo, aby mohli do kostola prichádzať celoročne. V chladných mesiacoch však vždy nastali problémy. „Aj v zime tu ľudia radi chodili na omše, ale mrzli na čele so mnou,“ priznáva farár zo Skalky, Peter Beňo. Čo môžeme urobiť, aby sa obľúbené pútnické miesto stalo komfortným aj v chladných obdobiach roka? Takú otázku si položila cirkev a začala hľadať riešenie. To muselo byť vzhľadom na vek a charakter objektu delikátne. Vykurovacie zariadenie nenáročné na inštaláciu, bez potreby komína, s neveľkými mesačnými prevádzkovými nákladmi, s ľahkou obsluhou, ktoré udrží v interiéri konštantnú teplotu… Kotol na tuhé palivo, kachle či plynový kotol neprichádzali do úvahy. „Uvažovali sme nad vykurovaním kostola elektrinou alebo tepelným čerpadlom,“ opisuje situáciu realizátor Daniel Dužek zo spoločnosti DUŽEK inštalácie s.r.o. Voľba napokon padla na najmodernejšiu technológiu. Pútnický kostol sa nachádza na skale, realizácia zemného kolektora či vrtu bola preto nereálna. „Ideálnym riešením v tomto prípade bolo tepelné čerpadlo tupu vzduch/voda,“ skonštatoval Jozef Kancír, technický špecialista spoločnosti Vaillant Group Slovakia. Po prepočítaní tepelných strát kostola realizátor ponúkol riešenie v podobe monoblokového tepelného čerpadla Vaillant aroTHERM vzduch/voda s výkonom 15 kW. Zariadenie tohto typu dokáže odoberať tepelnú energiu, ktorá je obsiahnutá v okolitom prostredí – vzduchu – a účinne ju ďalej tranfsformovať na teplo do vykurovacej sústavy. Správne navrhnutý systém dokáže ušetriť až dve tretiny mesačných nákladov na vykurovanie. Tepelné čerpadlo aroTHERM vzduch/voda sa pritom najčastejšie využíva na vykurovanie, chladenie a prípravu teplej vody v rodinných domoch.

Pri bočnom múre a v sakristii

Ako vhodne zakomponovať modernú technológiu do interiéru a exteriéru historického kostola? „Vypracovali sme štúdiu, ako bude vyzerať kryt vonkajšej jednotky tepelného čerpadla,“ povedal realizátor D. Dužek. Musel byť estetický a zároveň technicky prijateľný, aby nebránil činnosti zariadenia. Navrhnutá bola vzduchovo priepustná kovová konštrukcia, farebne zladená so stenami kostola, ktorá zároveň zabezpečila zariadenie proti vandalom. Ešte v marci 2016 odštartovala v pútnickom kostole rekonštrukcia interiéru, v rámci ktorej položili novú podlahu z travertínu, inštalovali nové liturgické zariadenie, okrasné prvky či bezpečnostnú mrežu dverí. Pod novú podlahu sa citlivo zafrézovali medené rozvody vykurovania. Pod nové stoličky pri oltári a pod lavičky pre veriacich sa namontovali na mieru vyrobené radiátory. Montáž tepelného čerpadla Vaillant aroTHERM vzduch/voda prebehla v januári 2017:

  • Realizátor nainštaloval tepelné čerpadlo pri bočnom múre kostola (na vopred pripravený pevný podstavec). Zároveň vyriešil odvod kondenzátu zo zariadenia.
  • Vonkajšiu jednotku následne prepojil s modulom vo vnútri kostola. Do bočnej sakristie namontoval závesný hydroblok (čerpadlová skupina VWAZ MEH 61) s doplnkovým ohrevom pomocou elektrickej špirály s výkonom 6 kW. Jeho súčasťou je aj expanzná nádoba. Výstupná teplota zariadenia je maximálne 63 °C.
  • Aby sa zamedzilo zamrznutiu a poškodeniu systému, namiesto vody funguje ako médium vo vykurovacej sústave nemrznúca zmes. „Jej objem je iba 62 litrov a tak sme nemuseli inštalovať zásobník na jej ohrev,“ objasnil D. Dužek.
  • Pristúpilo sa aj k montáži regulátora v interiéri kostola. Nakoniec sa vonku namontoval ochranný kryt tepelného čerpadla, ktorý má aj estetickú funkciu.

Za oltárom skrytý regulátor

V pútnickom kostole v Skalke sa tepelné čerpadlo využíva od januára 2017. „Na ovládanie vykurovania slúži inteligentný ekvitermický regulátor multiMATIC 700, ktorý je skrytý za stenou oltára,“ prezradil J. Kancír. Vykurovanie je nastavené podľa časového harmonogramu omší. Vždy pred omšou sa interiér kostola vykúri na 13 až 14 °C. V chladných dňoch chodia pútnici do kostola v kabátoch a vyššia teplota by im spôsobovala problémy. Tepelné čerpadlo zároveň (v čase mimo omší) udržiava v interiéri konštantnú teplotu 9 °C. Nové vykurovanie už v kostole odskúšali v období extrémnych mrazov a určite poslúži aj počas tohtoročnej zimy. „Komfort pútnikov sa nám vďaka tepelnému čerpadlu podarilo výrazne zvýšiť,“ hovorí spokojne farár P. Beňo. Dodáva, že na tepelné čerpadlo sa už pýtali aj kňazi z iných kostolov na Slovensku i zo slovenských cirkevných inštitúcií v Ríme.

www.vaillant.sk

www.kvalitne-tepelne-cerpadla.sk/

foto: Martin Matula

Máte záujem? Neváhajte nás kontaktovať. Pozrieť kontakty