VELUX: Historické podkrovie v Košiciach

Byt ako žiadny iný

Citlivo zrekonštruovaný podkrovný byt ponúka originálne bývanie v historickom centre Košíc.

Bývanie na Hlavnej ulici v Košiciach vyhľadávajú nielen zahraniční študenti, ale aj manažéri, ktorí pracujú v neďalekých administratívnych centrách. Zážitok z bývania v centre mesta prináša originálne zrekonštruované podkrovie starého meštianskeho domu. Kedysi zanedbaná povala rozvinula svoj potenciál naplno, a to vďaka odhodlaniu a vytrvalosti investorov, manželov Tyčiakovcov. „Inšpiráciou pre rekonštrukciu bola idea vytvoriť špičkové bývanie priamo v centre Košíc. Vtedy som ešte netušil, či byty budú slúžiť nám alebo nájomníkom,“ spomína si pán Tyčiak.

Tŕnistá cesta k dokonalej rekonštrukcii

Renovácia pod drobnohľadom pamiatkového úradu je vždy výzvou. Majiteľ však mal od začiatku záujem zachovať čo najviac pôvodných prvkov a vytvoriť jedinečný genius loci podkrovia. V spolupráci s architektmi sa podarilo vytvoriť dve originálne bytové jednotky, ktoré dnes košickí pamiatkari hrdo prezentujú, ako mimoriadne vydarený príklad rekonštrukcie historickej strechy.

Pracovníci pamiatkového úradu ocenili prístup investora a košického dua architektov Kristíny Kristiánovej a Stanislava Mráza. „Vážime si hodnotné historické konštrukcie a detaily. Snažili sme sa zachovať čo najviac pôvodných častí. Ponechali sme celú konštrukciu krovu a vymenili sme len poškodené časti krovu a krokvy. Zateplenie sme realizovali nad krovnou konštrukciou, čím sme v priestore odprezentovali krokvy a neubrali sme tým z vnútorného priestoru,“ vysvetľujú architekti.

Podstrešný priestor členený drevenými prvkami ponúka útulné a zároveň moderné bývanie. Pôvodné trámy plnia nosnú funkciu. V miestach, kde nebolo možné pre nevyhovujúci stav zachovať originálne drevo, sa použilo nové, ktorého vzhľad bol vizuálne prispôsobený pôvodnému.

Pri pohľade do interiéru zaujme nielen architektonická čistota, ale aj remeselná zručnosť vyhotovenia. Majiteľ sa vyjadruje uznanlivo aj o realizačnej firme J.M.J.Pro, s.r.o., ktorá je rodinnou firmou bratov Šarišských zo Zborova pri Bardejove. „Bratia Šarišskí sa dlhé roky venujú rekonštrukciám historických pamiatok. Jeden z nich dokonca študoval prácu s drevom u majstrov tesárov v Japonsku. Ich profesionalita a zanietenie pre prácu sa naplno prejavili aj tu. Zakaždým si dokázali citlivo poradiť aj so zdanlivo neriešiteľnou situáciou. Spolupráca s nimi bola naozaj na vysokej úrovni.“

Na špecifiká realizácie spomína aj Ing. arch. Marek Šarišský, jeden z majiteľov stavebnej spoločnosti J.M.J.Pro: „Táto zákazka preverila na jednej strane naše organizačné schopnosti, keď bolo potrebné s limitovaným použitím mechanizmov kvôli stiesneným pomerom v historickej zástavbe centra, presunúť niekoľko desiatok ton stavebného materiálu. Na druhej strane sme museli preukázať schopnosť sústrediť sa na detail pri ručnom opracovávaní jednotlivých prvkov interiéru. To všetko sme zvládli vďaka zručnosti a spoľahlivosti našich majstrov. Veľmi sa teším, že k dobrému výsledku v spolupráci so skúsenými architektmi a zanieteným investorom prispela aj naša stavebná spoločnosť.“

Romantické bývanie pod hviezdami

Na najvyššom poschodí meštianskeho domu sa pod 9 m vysokou strechou nachádzajú dva mezonetové byty. Každý z nich má rozlohu približne 100 m2. Byt orientovaný do Hlavnej ulice ponúka komfortný úkryt pred ruchom mesta a výhľad na hviezdy priamo z postele. Vchádza sa doň cez priestrannú vstupnú časť, z ktorej vedie schodisko do súkromnej zóny. Originálne schodisko vzniklo opláštením homogénnej oceľovej konštrukcie drevom.

Spoločenskej zóne dominuje útulná obývačka, z ktorej sa schodmi vystupuje na vyvýšenú platformu, na ktorej sa rozprestiera jedálenský kút a kompaktná kuchyňa. S kuchyňou susedí tiež kúpeľňa s toaletou. Spodná línia trámov, ktorá prebieha rovnobežne s podlahou, je podsvietená LED pásmi. Tento vizuálny efekt umocňuje príjemnú atmosféru a pomáha pri bezpečnej orientácii v priestore. Priestrannosť spodného podlažia sa podarilo dosiahnuť aj praktickým umiestnením neviditeľných úložných priestorov za týmito trámami.

Súkromná zóna na hornej galérii ponúka oddych v lôžku s romantickým výhľadom na nočnú oblohu. Z praktických dôvodov sa tu nachádza aj extravagantná presklená kúpeľňa. „Kúpeľňa pri spálni bola ideou mojej manželky. Ja som počas pracovných ciest nazbieral množstvo inšpirácií. Jednou z nich bola presklená stena,“ prezrádza majiteľ.

Presklenú kúpeľňu zhotovili na mieru Rudolf Rafael a Ondrej Timko zo spoločnosti TITO, s.r.o Košice. Pozostáva z obvodových bezrámových sklenených panelov so vstupnými posuvnými sklenenými dverami. Realizácia kúpeľne bola náročná nielen z hľadiska návrhu riešenia. Komplikovaná bola aj doprava jednotlivých kusov i montáž v členitom podkroví. „Tento „monolit“ kúpeľne sa musel komplikovanou oceľovou konštrukciou oddeliť od trámov na podlahe a v strope. Kotviace oceľové konštrukcie sme museli navrhnúť tak, aby zvládli prípadné pohyby drevených trámov a zároveň, aby boli stabilnou konštrukciou pre sklenené časti,“ vysvetľuje Rudolf Rafael.

Denné svetlo ako štýlový prvok interiéru

Drevené okno VELUX bolo logickou voľbou v prípade renovácie historickej strechy. Strešné okná priniesli do interiéru dostatok denného svetla a umožňujú tiež efektívne vetrať. „Vzhľadom na metodiku Pamiatkového úradu by smerom do ulice ani nebolo možné umiestniť vikier. Na druhej strane, strešné okná prinášajú interiéru omnoho viac denného svetla ako fasádne okná, prípadne vikier,“ vysvetľujú architekti.

Podkrovie chráni pred prehrievaním vonkajšia markíza VELUX, ktorá teplo zadržiava ešte pred okennou tabuľou. Pre väčší komfort sú okná vybavené systémom diaľkového ovládania VELUX INTEGRA®, ktoré automaticky regulujú ovládanie okien i tieniacich doplnkov.

Architekti sú spokojní s výsledkom rekonštrukcie, aj z hľadiska dostatočného presvetlenia podkrovia. „Denné svetlo má veľmi významnú úlohu v živote človeka. Nejde len o jeho fyzickú, ale aj psychickú stránku. Ak sú strešné okná správne orientované, dokážu v interiéri vytvoriť zázraky, ako aj v tomto prípade.“

Celistvosť podčiarknutá súhrou detailov

Dlhá a náročná rekonštrukcia napokon priniesla očakávanú radosť z výsledku. Architekti aj majiteľ sú hrdí nielen na to, že sa do interiéru podarilo prirodzene zakomponovať značnú časť pôvodných trámov, ale aj na prepracované technické detaily. „Okrem atypického riešenia krovnej konštrukcie sme obzvlášť hrdí na celkovú renováciu historického priestoru, v ktorom sa podarilo dodatočne vytvoriť nadposchodie,“ dopĺňajú architekti.

Výzvou, ktorú sa podarilo splniť k spokojnosti investora, bola aj realizácia atypickej kúpeľne. „Všetko sa vyrábalo na mieru. Od kovových oddeľovacích a spevňovacích konštrukcií pre sklá, cez samotné sklá, ktoré prešli povrchovou úpravou – chemickým leptaním, až po kovanie a posuvné systémy, ktorými sa sklenené panely ovládajú,“ dodáva Rudolf Rafael.

Majiteľ do rekonštrukcie podkrovia investoval značnú sumu finančných prostriedkov. Napriek tomu by ani jeden z bytov nepredal, pôvab citlivo prerobeného podkrovia má preňho nevyčísliteľnú hodnotu: „Garantujem vám, že takéto byty v Košiciach nenájdete,“ uzatvára.

www.velux.sk

Máte záujem? Neváhajte nás kontaktovať. Pozrieť kontakty